Plody Nopálu pro zdraví a krásu a dobrou náladu

Příroda nám poskytuje tolik výživy a léčebných možností, že by dokázala uživit všechny obyvatele naší planety, aniž by někdo strádal hladem. Stačila by k tomu dobrá vůle lépe přerozdělovat přírodní bohatství a také využít zdrojů, které rostou jen v určitých oblastech, a nejsou pro jiné části světa přímo dostupné.

plody nopálu

Jedním z nich je i Nopál. Je to druh sukulentu, pichlavého kaktusu, s rodovým názvem Opuncie. Nopál je typickou pouštní rostlinou, která miluje teplé a suché podnebí, typické pro západní část severoamerického kontinentu. Nejlépe se jí daří v Mexiku a v přilehlých státech USA, kde se tyčí až do šestimetrové výšky, ovšem podstatné je vědět, že plody Nopálu jsou nejen jedlé, ale velmi výživné a zdraví prospěšné.

list nopálu

Plody mají zelenou a postupně až růžovou barvu, domorodci je konzumují syrové, případně po tepelné úpravě, ovšem k nám se dováží převážně sušené ve formě prášku. Plody se suší šetrným způsobem, tudíž obsahují v téměř nezměněné podobě obsah původních živin tak, jako kdybyste je měli na talíři čerstvé. A co v nich najdete?

Dostatek vlákniny, která podporuje peristaltiku střev a správné vyměšování, čímž chrání před rakovinným bujením. Tlusté střevo je také domovem pro tzv. symbiotické bakterie, které pomáhají vstřebávat z potravy živiny. Říká se, že v tlustém střevě sídlí imunita, zkrátka máte-li jej v pořádku, budete lépe čelit všem infekcím včetně koronaviru.

Kromě vlákniny je Nopál Naklíčeno zdrojem vitamínu C, provitamínu A, vitamínů řady B, minerálů jako např. fosfor, draslík, železo, vápník, hořčík, selen a zinek. Vědci potvrdili v tomto druhu Opuncie i látku s názvem berberin, která pomáhá odstraňovat projevy stresu a depresivní stavy.

Léčivé vlastnosti Opuncií lze stručně popsat jako komplexní, tedy v širokém rozsahu spektra od krevního oběhu přes zažívání, nervovou soustavu a mozek až k povrchovým vrstvám těla – pokožce, vlasům a nehtům. Proč tedy nezařadit tuto rostlinu do jídelníčku alespoň ve formě výživového doplňku?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup