7 největších chyb při používání myčky nádobí

1. Zapínáte poloprázdnou myčku

Pro myčky nádobí platí to samé jako u praček. Zapněte stroj pouze tehdy, když je skutečně plný. Kdo provozuje napůl naplněné stroje, utrácí zbytečně energii, vodu a prací prostředek.
nádobí nad myčkou

2. Používáte čistící prostředky obsahující fosfáty

Konvenční mycí prostředky nebo čistící tablety pro myčky nádobí mohou obsahovat látky vzbuzující obavy. Nejproblematičtější z nich jsou fosfáty, ty vstupují do přírodních vod odpadními vodami, přispívají k nadměrnému hnojení. Také nezdravé syntetické konzervační prostředky a barviva mohou být obsaženy v běžných pracích prostředcích.
Zelenější a zdravější jsou ekologické tablety nebo ekologické čistící prostředky. Mimochodem správné dávkování pracího prostředku, leštidla a soli pro myčky také pomáhá chránit životní prostředí.
3. Uložili jste nádobí v myčce špatně
Není vaše nádobí po mytí ve stroji správně čisté? Ruční opláchnutí pak spotřebuje dvakrát energii, vodu a prací prostředek. Následující rady vám pomohou se tomuto vyhnout.

●     Nejlepší je vyplnit myčku nádobím (sklenice, šálky, misky) nahoře, protože je obvykle jen mírně znečištěné.
●     Větší a silněji kontaminované části však patří ke dnu.
●     Vždy umístěte silně znečištěné nádobí takovým způsobem, že znečištění směřuje k ostřikovacím ramenům.
●     Ujistěte se, že stříkací ramena se vždy otáčejí volně.
●     Neumísťujte příbory příliš blízko sebe. Budou opravdu čisté, jen když je voda může oplachovat ze všech stran.
●     Nejlepší je umístit příbory do koše na příbory tak, aby rukojeť střídavě směřovala nahoru a dolů. Samozřejmě, pouze špičky ostrých nožů by měly vždy směřovat dolů.

4. Předplachujete nádobí

Neoplachujte nádobí rukou před jejich umístěním do zařízení. Toto pouze zvyšuje spotřebu energií a vody a je téměř zbytečně. moderní myčky mohou zvládnout většinu nečistot.
Výjimka: špenát a byliny by se do stroje neměly dostat. Mohou se rozšířit na další kusy nádobí a pak je těžké je odstranit. Tip: ponořte extrémně špinavé části na několik minut do vody před tím, než je vložíte do stroje – to je lepší než je propláchnout pod tekoucí vodou.

5. V myčce myjete nevhodné plastové nádobí

Zní to banálně, ale je důležité! Ve stroji opravdu umývejte pouze nádobí a příbory vhodné pro myčku! Dávejte pozor především na plastové nádobí a nádoby – předměty, které nejsou vhodné do nádobí, mohou uvolňovat nebezpečné látky pod horkou vodu. Proto plastové nádobky na jedno použití nikdy nepatří do myčky nádobí.
tablety na nádobí

6. Příliš horké a příliš dlouhé opláchnutí

U lehce nebo normálně znečištěných kasů nádobí je obvykle kratší nebo úsporný prací program s nízkými teplotami dostačující k tomu, aby vše bylo čisté. Je lepší nastavit vyšší teplotu pouze tehdy, když jsou nádobí silně znečištěné.

7. Nesprávně jste umístili myčku nádobí

Ujistěte se, že nikdy neumístíte myčku vedle chladničky. Myčka vyvine hodně tepla během provozu a chladnička pak potřebuje více energie, aby udržovala teplotu. Mimochodem, to samé platí pro sporák: neměl by se nacházet vedle ledničky.