Co je to teplovodní výměník

Kdo z vás má možnost vytápět dům krbem, měl by vědět, že dřevo je stále ta nejlevnější surovina, s jejíž pomocí docílíte potřebného tepelného komfortu v každé místnosti, bez ohledu na její tvar či velikost. Možná vás v této souvislosti napadá, že byste museli mít v každé místnosti instalovaný samostatný krb, a běhat z obýváku do ložnice a neustále přikládat a hlídat, zda oheň na obou místech neuhasl.

pohoda u krbu

Ve skutečnosti se toto řeší krbovou vložkou s teplovodními výměníky v jednom centrálním krbu, a ty rozvádí pomocí teplé vody tepelnou energii po celém domě. Teplovodní výměník může být připojený do soustavy radiátorů nebo třeba do topení v podlaze, takže pak máte doma obdobu klasického plynového kotle s tím rozdílem, že za zemní plyn zaplatíte až třikrát tolik. Pravda, se dřevem je více práce, ale tragické to rozhodně není vzhledem k tomu, že si jej necháte dovézt již naštípané, anebo jej zpracujete motorovou pilou a elektrickým štípačem. Ovšem, pokud máte zájem o posilovnu, samozřejmě si tu můžete vyhrát i s klasickým ručním nářadím.

hořící oheň

K zapojení krbové vložky s teplovodním výměníkem do topné soustavy budete potřebovat instalatéra v Praze, ten vám může navrhnout konkrétní podobu řešení vytápění na míru, přesně podle vašich požadavků, a konzultovat s vámi i možnost vést teplou vodu pod podlahou. Možností této technologie je celá řada, záleží pak na vás, jaké z nich dáte přednost, každopádně jde o vytápění ekologické, čisté, s vůní dřeva, jíž se nevyrovná ani zemní plyn, ani uhlí či lehké topné oleje.

Výhodou vytápění dřevem je i možnost opatřit si jej „pod rukou“ přímo od správce lesního porostu, anebo jej nasbírat v lese, kde je to povolené, a kde samosběrem les čistíte od napadaných větví, smrkových či borových šišek a drobných polomů s malými průměry kmene jednotlivých stromů.