Jaká role v týmu Vám nejlépe sedne? Zkuste si Belbinův test!

Belbinův test týmových rolí je test vytvořený britským výzkumníkem a teoretikem managementu, který je známý právě pro jeho práci v oblasti manažerských týmů. Tento test již je notoricky známý a je volně dohledatelný a dostupný ke stažení na internetu.
Test Vám odkryje několik klíčových informací. V první řadě by Vám měl objasnit jaká jedna, nebo více rolí jsou pro Vás ty pravé na základě Vašich vlastností. V druhé řadě Vám také poodhalí, jakým rolím byste se měli naopak vyhnout.
Test se skládá ze 7 oddílů, přičemž v každém oddílu je uvedeno několik tvrzení. Vaším úkolem je v každém oddílu přiřadit 10 bodů k tvrzením, které odpovídají, nebo s kterými souhlasíte. Body rozdělujete podle svého uvážení čistě podle toho, jak moc s daným tvrzením souhlasíte.práce v týmu
Ku příkladu v jednom z oddílů vyberete 3 tvrzení, z nichž jedno je pro Vás charakteristické více než všechny ostatní, a proto ho ohodnotíte 5 body. Druhé tvrzení je pro Vás také důležité, ale ne tak, jako to první, udělíte mu tedy 4 body. Poslední tvrzení Vás necharakterizuje tak silně, ale přesto cítíte, že s ním souhlasíte, proto mu udělíte 1 bod. Tím využijete na celý oddíl předepsaných 10 bodů.
Výsledek poté převedete do přiložené tabulky, která Vám odhalí výsledek týmových rolí. Týmových rolí je dohromady 9. Jsou jimi: inovátor, vyhledávač zdrojů, koordinátor, formovač, vyhodnocovatel, týmový pracovník, realizátor, dokončovatel a specialista.komunikace s kolegy
Náplně některých z těchto rolí jsou již z názvu patrné, ale ne u všech. Například formovač zastává podobnou funkci jako koordinátor, který týmu velí. Formovač je více autoritativní a jedná striktněji než koordinátor. Ten zas mnohdy odkládá nepříjemné záležitosti na později, a proto je role formovače po jeho boku na místě.
Vyzkoušeli jste si někdy Belbinův test? Jakou roli byste v týmu zastávali a jakou byste skutečně zastávat chtěli?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup