Materiály na stavbu terasy

Pokud jste se rozhodli, že si postavíte venkovní terasu, tak je třeba teď zvážit, z jakého materiálu ji uděláte. Nezapomínejte na to, že terasa se využívá celoročně. Také je třeba si rozmyslet, kam terasu umístíte, zda na severní stranu či jižní. To Vám následně může pomoci s rozhodnutím při výběru materiálu na stavbu.

Při výběru materiálu a celkového rozvržení terasy musíte myslet i na estetickou stránku celé stavby. Musíte tedy přemýšlet nad tím, aby terasa ladila jak k domu, tak také k zahradě. Terasa je totiž takový ladný přechod z bytové interní části do venkovního prostoru a tedy přírody neboli vaší zahrady. Pokud máte v nějakém stylu postavený dům, tak je pak hezké, když v podobném duchu postavíte i terasu.

terasa u domu

Nejčastěji používaným materiálem na stavbu terasy je dřevo, přírodní kámen, dřevoplast, beton či keramické dlaždice. Důležitý je správný podklad celé terasy, který se dělá z betonu nebo štěrku.

Velmi oblíbeným a často využívaným materiálem je právě dřevo. Jde o zcela přírodní materiál, má dlouhou životnost a je i cenově dostupný. A z čeho, že se terasová prkna vyrábějí? Jde například o dub či sibiřský modřín. U Sibiřského modřínu prkna bývají velmi tvrdá, odolná a mají málo suků. Je třeba ale o dřevěná prkna pečovat. Každý rok by měl proběhnout nátěr olejem, který dřevo ochrání, udrží stejnou barvu dřeva a ještě pomáhá odvádět vlhkost.

venkovní terasa

Dřevo je také velmi příjemné při chůzi naboso, což oceníte v létě. A v zimním období oceníte, že se terasa neklouže oproti ostatním materiálům. Ostatní materiály, ze kterých se podlaha na terasu vyrábí, akumulují teplo a v teplých měsících, tak chůze bez bot není po nich možná.

Dřevo vypadá velmi dobře, jde o jeden z nejstarších materiálů, které se využívají. Má dlouhou životnost. Nezapomínejte při pokládání prken myslet na to, že dřevo pracuje po celý rok. Potřebuje tedy prostor k rozpínání a je třeba mezi nimi udělat mezeru. K tomu vám poslouží u granulátové podložky, distanční podložky či rektifikační terče. To vše vám zaručí dlouhou životnost terasy. Díky tomu dřevo může pracovat, lepší sklon pomůže odtoku vody a dřevo nebude nasáklé vodou.