Zaplaví umělá inteligence v budoucnu Internet? Microsoft se s touto vizí netají.

Firma Google je jednou z těch, které láká umělá inteligence. Je pro ni doslova výzvou, a tak vývojáři pracují na implementaci tohoto nového vědeckotechnologického oboru do praxe. Jak by měla vypadat? Jednou z možností je automatická odpověď tzv. „botů“ na zprávy v internetové komunikaci.
Měla by zasáhnout prakticky celý Internet, od elektronické pošty až po sociální sítě. Google v současné době vyvíjí systém s názvem Reply a ten je další nástavbou technologií Google, ke kterým patří např. chytré hlasové vyhledávání. Inteligentní stroje však budou vyžadovat spoustu informací o svém majiteli, tedy budou mít přístup do databází jeho zvyklostí, denního režimu, kontaktů, kalendáře, mapy úkolů atd.
dvě figuríny

Boti jsou učenliví a zvládnou bez problémů i sérii sprostých nadávek

Zpočátku budou „boti“ fungovat jen omezeně, vše bude záležet na tom, jak rychle budou schopni učit se zpracovávat povely a psát smysluplné texty odpovědí. Jedním z jednoduchých příkladů je situace, kdy se na vás někdo obrátí s dotazem, kdy se vrátíte domů. Robot bude uvažovat tak, že dnes je úterý, a to býváte ve škole do 15 hodin, jezdíte domů autobusem a v tyto dny obvykle přijíždíte v 16:30. Robot vytvoří automatickou odpověď, vy ji jen schválíte a o nic jiného se nestaráte.
Vize vypadá zajímavě, společnost Microsoft se dokonce nechala slyšet, že budou umělé inteligence na Internetu do několika let naprosto běžné, a že budou běžnou součástí vybavení firem i domácností.  Údajně by roboti komunikovali se zákazníky, např. hotel, restaurace nebo penzion by vyřizoval žádosti o rezervace ubytování a stravování naprosto efektivně tímto způsobem a odpadla by práce pro další sekretářky.
umělá inteligence
Prozatím se však přidržíme při zemi a budeme sledovat pouhé zkušební projekty. Jeden z nich nedopadl nejlépe, byl to robot Tav, který psal příspěvky na Twitter, a byl doslova zavalen hrubými výrazy a velmi nevybíravým slovníkem některých uživatelů. Robot ale nebyl úplně hloupý a z nadávek se poučil. Podobné formulace pak sám vysílal do virtuálního světa a šířil kolem sebe nenávist a zlobu.