Zdravý úsměv

Komunikace mezi lidmi dnes často velmi vázne. Pro správnou komunikaci jsou dnes kursy a školy. Nelze to podceňovat, někdy ale chybí jediné. Příjemný úsměv, který bude provázet styk s dalším člověkem, komunikaci s ním a ihned pocítíte, jak je vše snažší. Mnoho lidí však nemůže využít tuto jednoduchou zbrań. A to z jediného důvodu. Jejich chrup není v takovém stavu, aby člověka reprezentoval. Stav chrupu je ale nejen genetická výbava, často děděná po rodičích, ale hlavně je to nesprávná a nedostatečná péče, kterou naše zuby potřebují.
čokoláda mezi zuby
Jak se o své zuby starat?
Péče o zuby již začíná od ranného dětství. Čistit si pravidelně chrup učíme děti již kolem 2-3 let věku. Nejprve pouze za pomoci a dozoru dospělého člověka, v pozdějším věku už to jistě zvládnou samy. Již v tomto stáří si děti osvojí správné návyky, přestanou se bát návštěvy u zubního lékaře a do dospělosti jdou s výbavou, kdy znají, co jejich chrup potřebuje. Čistit chrup bychom měli nejméně 2x denně, ráno a večer, někdy i po sladkém nebo agresivním jídle.

Pod vedením dentálního hygienisty bychom měli používat dentální nit a další pomůcky, které nám můžou pomoci ke krásnému úsměvu. Je třeba, abychom navštěvovali zubní preventivní prohlídky, které jsou zpravidla jednou za půl roku a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Nebraňme se ani ortodontickým zásahům, pokud jsou doporučeny. Srovnání postavení zubů nám zaručí, že zkus je pak ve správné poloze a sklovina se neopotřebovává více, než je třeba. Zaručí to tak delší životnost našeho chrupu. Nestačí se starat se jen o zuby, je nutné dát dostatečnou péči i našim dásním.
barevná pasta
Jak si vybrat správnou zubní pastu?
– obsah fluoridu sodného pastě čistí a vytvrzuje sklovinu a zabraňuje zánětům dásní
aluminium laktát zpevňuje dásně
beta glukan posiluje slizniční imunitu
– šalvějový a anýzovýolejový výtažek desinfikuje a osvěžuje dutinu ústní
xylitol chrání chrup před vznikem zubního kazu

Má vaše zubní pasta tyto složky? Pokud ne, vybírejte pečlivěji. Je mnoho past, které mají všechny uvedené parametry a jejich použití je schváleno ministerstvem zdravotnictví. Pokud máte v ústech zánět nebo jiný slizniční problém, řiďte se vždy doporučením zubního lékaře.