Bez kovové galanterie by to nešlo

Třeba pouhý knoflík. Zhotovený může být z tradičních materiálů v provedení z plastu, ze dřeva, z kostice, z textilu. Teprve v druhé polovině 20. století se začala slibně rozvíjet výroba knoflíků z kovu. V současné době náš trh zaplavily stovky typů a modelů, o jejichž rozsahu by vám mohli vyprávět zaměstnanci knoflíkářského muzea, anebo přímo sběratelé kuriozit. Speciální kategorii tvoří knoflíky nýtovací, tzv. druky. Zkušený prodavač galanterie vám může představit i některé modely a typy, které třeba znáte pouze okrajově – stiskací (patentky), narážecí knoflíky, manžetové, oblekové, kovové se spodním šitím, anebo pouze pokovené.
kožený opasek.png
Další kategorii zajímavých galanterních doplňků tvoří karabiny. Podobně, jako knoflíky mohou být povrchově upraveny do mnoha modifikací – staromědi, niklového lesku, perského zlata, francouzského stříbra, některé ve vzhledu černěného zinku, mědi a platiny. Karabiny jsou jednoduché, nebo otočné, se zapínáním na přezku či pružinku. Tyto spínací mechanismy náš život provází doslova na každém kroku, jsou součástí tašek, batohů, kabelek, sportovních potřeb atd.
barevné karabiny.jpg
Spony opasků a šlí – kšandy a opasky, zkrátka něco naprosto nezbytného, abychom mohli pohodlně obléknout kalhoty. Mohou být lité nebo drátěné, s nekonečným počtem variací tvarů, barev a vzorů.
Nesmeky na obuv – kdo je používá, jistě je dokáže ocenit. V zimním období není snad nic horšího, než pád na dlažbu namrzlého chodníku. Zlomenina pánve, krčku kyčelního kloubu, páteře – jistě není třeba tyto děsivé scénáře zveličovat. Přitom stačí tak málo – navléknout nesmek s kovovými bodci pohodlně na obuv – a jste v bezpečí.
Speciální kousky – drobné kování, hvězdičky na výložkách vojáků, kování na postroje koní, našívací kovové růžky (např. na peněženky), držadla kabelek, spony na kravaty, přívěšky a kroužky na klíče, znaky pro motorkáře a celá řada dalších nápadů – to vše je kovová galanterie. Skutečně pestrý sortiment výrobků. Nenápadných, ale nenahraditelných.