Hlavní rozdíly mezi klasickou a americkou hypotékou: Znáte je?

V portfoliu většiny bank můžeme už v současnosti najít krom spotřebitelských úvěrů i klasický hypoteční úvěr. Nesmíme však zapomenout ani na tzv. americkou hypotéku, která je v mnohých ohledech benevolentnější než běžný hypoteční úvěr a každoročně mu podlehne tisíce Čechů. Víte však, jaké jsou mezi těmito dvěma úvěrovými produkty rozdíly? Ne jen v účelu, ale i úrokové sazbě nebo maximální možné výši vypůjčené sumy. Popravdě je rozdílů mezi těmito dvěma druhy hypoték celá řada, pojďme se tedy společně podívat na ty nejdůležitější.

  • Účelovost

podpis smlouvy

Hlavní rozdíl mezí běžným hypotečním úvěrem a tzv. americkou hypotéku tkví hlavně v jejich účelu. Zatímco klasická hypotéka je účelovým úvěrem, kde je možné peníze čerpat jen za určitým účelem, americká hypotéka je neúčelová. Běžný hypoteční úvěr se hodí převážně na financování vlastního bydlení – výstavba, rekonstrukce případně koupě nemovitosti. Veškeré výdaje je pak potřeba dokládat bance pomocí účtenek, smluv a faktur. Oproti tomu americká hypotéka je v tomto ohledu o dost benevolentnější a peníze z ní můžete čerpat dle vlastního uvážení.

  • Úroková sazba

Pro mnohé je americká hypotéka daleko výhodnějším úvěrovým produktem, neboť není zapotřebí přesně dokládat, na co byly peníze použity. Tato pohodlnost je ovšem do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která je u americké hypotéky nastavena. I přesto však je úroková sazba výhodnější než u běžných spotřebitelských úvěrů.

růst peněz

Průměrná roční úroková sazba u klasických hypoték se pohybuje v současnosti kolem 2%, u neúčelových hypoték okolo 5%. Spotřebitelské úvěry jsou na tom zdaleka nejhůře, zde se setkáme s průměrnou úrokovou sazbou kolem 11%. S výší úvěru nám může pomoci americká hypotéka kalkulačka, která dle navolených parametrů vypočítá měsíční splátky i konečnou výši půjčené sumy. Což rozhodně o něčem vypovídá.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup